Searching...
čtvrtek 1. ledna 2015

52 kroků ke změně - MeditujtePřed pár dny jsem si stáhla e-book zakladatele webu ZenHabits Lea Babauty, přeložený do češtiny Pavlem Říhou.

Jmenuje se 52 kroků ke změně a nabízí tak na každý týden v roce jednu drobnou změnu, která pomůže vylepšit život tomu, kdo ji zkusí.

Hned prvním malým krůčkem k vyzkoušení je meditace - krátké dvouminutové zastavení, soustředěné jen na vlastní dech.

Pro mě samotnou je meditace něčím, co mě provází už více, než 20 let - od chvíle, kdy jsem objevila oranžovou knížku s jednoduchým názvem Jóga a geniálním popisem toho, jak a proč meditovat.

Dalším skokem kupředu se pak stala tříhodinová lekce s Oshovskými meditacemi a zejména meditací kundalini. Tanec ve tmě, navádějící hudba a stovka v rytmu dupajících spolutanečníků odstartovali mou raketovou jízdu k transu.

Po čase jsem přišla na chuť i meditacím vedeným, pathworkinu, šamanskému cestování, zastavení k denní modlitbě či práci v hladině alfa. Každou z nich mám ráda a s chutí se k nim vracím.

Avšak pravda je taková, že přestože mě meditace fantasticky nabíjí a zároveň mi pomáhá relaxovat a skutečně odpočívat, s výjimkou ranní modlitby ji nedělám pravidelně.

Jeden z meditačních guru, snad Osho - kdo ví, říká, že člověk by si měl najít každý den dvě minuty, během kterých bude klidně sedět v tichu. Tohle by měl dělat vskutku každý den - kromě dní, kdy na to nemá čas. Tehdy by měl v tichu sedět dvacet minut.

A tak tedy dneškem počínaje začínám svou snahu meditovat pravidelně, každý den.

Nový zvyk jsem zahájila ráno, hned po probuzení, klidným ponořením se do alfy a uvolněním celého těla i mysli. Usnula jsem takřka obratem. Pro někoho, kdo spí jako na vodě a po probuzení nezabere a nezabere - je to vlastně úspěch :-)

Před spaním se tedy do vln klidu, míru a odpočinku ponořím podruhé - a odteď každý den.

3 komentářů:

 1. Škoda, že nemáš rozvedené jak a proč meditovat, nebo třeba odkaz na tu knížku.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ahoj, tipy na meditace jsou zajímavý námět, něco k tomu zkusím sepsat. Knížku lze stáhnout na odkazu uvedeném pod obrázkem knížky nahoře nebo z pravého sloupce - ale nejsem si jistá, zda po dnešku ještě půjde stáhnout (pokud by to nešlo, nech mi v komentářích mail a já ti ji pošlu)

   Vymazat
 2. Na DoYouYoga on začátku února startuje 30denní meditační kurz, tak jsem na to zvědavá, pár lidí mi to už doporučilo i kvůli depresím, ale nevím úplně, jak na to.

  OdpovědětVymazat