Searching...
úterý 6. ledna 2015

52 kroků ke změně - Neprokrastinujte

zdroj: http://www.unconditionalresponsibility.com

Pokračujeme v 52 krocích ke změně podle Lea Babauty. Předem říkám, že tohle bude challenge :-)

Prokrastinace je oblíbeným slovem několika posledních let. Tento termín označuje tisíce drobných činností, které děláme, místo abychom se plně věnovali práci, kterou potřebujeme nebo chceme udělat, nebo naopak vědomně a plnohodnotně odpočívali. Je to bezcílné prohlížení facebooku, opakovaná aktualizace hlavní stránky oblíbeného deníku, projíždění nezajímavých internetových diskusí a jiné drobnosti podobného typu.

Prokrastinace je, alespoň podle mě, hodně o upřímnosti k sobě samému. O tom, připustit si, že se mi zrovna teď nechce pracovat a bylo by lepší si třeba jen sednout s knížkou (což bohužel nemůžete udělat, pokud jste zrovna třeba v práci). A taky o tom, že je potřeba něco udělat, ale fakt se mi do toho zrovna teď nechce.

Leo Babauta doporučuje začít s nácvikem patnácti minutami denně - tedy čtvrt hodiny denně se soustředit pouze na aktuální úkol a neopouštět ho kvůli drobným činnostem, které s  ním vůbec nesouvisí.

Já sama věřím tomu, že pokud bych dokázala omezit výše popsané nahodilé činnosti, zvládnu denně s menším úsilím udělat vše, co bych si ráda naplánovala a zároveň bych konečně dokázalauvědoměle a dostatečně odpočívat. Takže začnu s patnácti minutami denně (od psaní tohoto blogu jsem si "odskočila" 5x. Unávám, že v okamžiku, kdy se mi dítě pokusilo nalít čaj do klávesnice, to skutečně prokrastinace nebyla :-)

Pokud máte chuť se v letošním roce zdokonalit, konečně začít dělat to, co opravdu chcete, a hlavně věci dokončovat a dosahovat výsledků, zkuste to s Pavlem Říhou, který knihu 52 kroků ke změně přeložil. V letošním roce otevírá intenzivní kurz Akademie návyků 2015, na který se stále ještě můžete přihlásit.

PS: ve čtvrtek večer se můžete zdarma připojit k praktickému workshopu Pavla Říhy, překladatele knihy 52 kroků ke změně, na téma "90 minut, které navždy změní vaši budoucnost". Já už mám své místo rezervované, protože jsem na Pavlovy metody hrozně zvědavá. Přidáte se taky?
2 komentářů:

  1. Kdybych neměla internet, byla bych supr trup výkonná, ale bohužel, mám ho doma :(

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Jo, tohle znám. Zkus Pomodoro techniku (http://www.getorganized.cz/2015/01/rajce-neboli-pomodoro-technique.html), ta hodně pomáhá. Když si řeknu, že teď budu 25 minut věnovat tomu, co chci udělat a nebudu odbíhat na FB ani nikam jinam, zvládnu toho vážně hodně.

      Vymazat