Searching...
pátek 16. ledna 2015

Jak přežít příští vánoce bez díry do peněženky


Možná budete mít pocit, že jsem se zbláznila, ale věřte mi, že právě teď je ideální chvíle myslet na příští vánoce.


Nejspíš si ještě pamatujete, jak se na ty poslední tvářila vaše peněženka či kreditka a asi taky dokážete odhadnout, na kolik vás letošní vánoce vyšly.

Mně samotné udělaly trochu díru do peněženky vánoce 2013 a tak jsem se rozhodla, že příště budu prostě připravená. Vyšlo to přesně tak, jak jsem si představovala a tak je tady stručný a jednoduchý návod i pro vás.
       
  1. Odhadněte, jaké náklady jste měli s posledními vánocemi. Je na vás, jestli chcete řešit pouze dárky, nebo i další věci, jako stromeček, dekorace, cukroví a podobně.
  2. Založte si obálku s názvem Vánoce. Je na vás, jestli to bude skutečná obálka, nebo virtuální obálka na spořícím účtu (rozdělování do obálek umí třeba spořící účet od Airbank). Druhá varianta má tu výhodu, že se do obálky v průběhu roku sahá o něco obtížněji.
  3. Nastavte si na běžném účtu trvalý příkaz na částku odpovídající alespoň dvanáctině toho, co předpokládáte, že vydáte za příští vánoce. Já preferuji odesílat každý měsíc desetinu téhle částky - máte rezervu a když zbyde, můžete se odměnit dárkem pro sebe...
Krom toho, že vás vánoce finančně nijak nezatíží se s touhle metodou pojí i příjemná jistota, že na dárky a vše kolem vánoc ty peníze prostě máte a v rámci daného rozpočtu můžete úplně s klidem utrácet.

A co vy? Nakupujete dárky předem, nebo vše řešíte až v prosinci? S dírou do peněženky, nebo bez ní?

1 komentářů:

  1. Tiež škrečkujem celý rok peniažky (síce do nich pár krát siahnem, ale vždy mám plus mínus našetrené :) ) ale darčeky vždy kupujem v prosinci na striebornú adventnú nedeľu- nejako dúfam že tie výpredaje mi ušetria niečo navyše. Samozrejme s pripraveným zoznamom a viem kde čo nájdem. Inak by to bolo dosť stresujúce :)

    OdpovědětVymazat