Searching...
čtvrtek 8. ledna 2015

Novoroční předsevzetí - naučit se konečně pořádně anglicky


Předem říkám, že tohle není předsevetí pro mě. Je to rada pro ty, kteří by se svou angličtinou rádi pohnuli směrem od školních učebnic k reálnému použití.

Ve škole jsem se anglicky učila dohromady 9 let, z toho 4 roky intenzivně, každý den jedna hodina, někdy i dvě. Rok jsem měla soukromou učitelku na anglickou gramatiku, abych se připravila na testy na VŠ. Z angličtiny jsem bez problému odmaturovala, v testu na vysokou udělala ve sto otázkách 3 chyby.

A přesto jsem vlastně vůbec neuměla anglicky.

Přestože jsem bezpečně ovládala slovíčka i gramatiku ze školy, dokázala jsem nějak říct asi všechno, co bylo třeba - nemělo to s opravdovým ovládnutím jazyka nic společného.

Když jsem se dívala na film bez titulků, nebyla jsem schopná pořádně pochopit ani pointu. Na čtrnáctidenní návštěvě sestry v Londýně jsem první tři dny nikomu nerozuměla ani slovo, domlouvala jsem se blekotáním, protože jsem sice znala správné výrazy, ale už ne běžně používané fráze, a když mě pokladní v Tescu pozdravila "Hi", domnívala jsem se, že je pěkně drzá.

Dnes mluvím anglicky naprosto plynně, ve filmech se směju skrytým jazykovým hříčkám - přestože se zrovna nedívám, ale listuju v časopise, a na dovolené už jsem párkrát vyslechla hlášku, že určitě nejsem z České republiky, protože Češi takhle nemluví.

Ne, nebyla jsem na Erasmu, jako au-pair v Americe, ani jsem se neodstěhovala za prací do Británie. Naučila jsem se skvěle anglicky tady v Čechách, doma z gauče, bezbolestnou a zábavnou metodou, dostupnou úplně každému.

Jaké je to tajemství? Úplně jednoduché.

Začněte tím, že se budete dívat na anglicky mluvené filmy s titulky. Pokud vás některý z nich bude bavit, pusťte si ho za pár dní či týdnů znovu. Zvyknete si angličtinu poslouchat, titulky vám pomohou "slyšet", co se ve filmu opravdu říká a pokud si film pustíte několikrát, zvládnete porozumět i bez titulků.

Navíc se naučíte další věc - tolik důležité fráze. Víte třeba, jak se řekne "Můžete mi rozměnit?". Já ano, bylo to ve filmu 40 dní a 40 nocí. A  jak se mi ta věta hodila na letišti Heathrow, když jsem potřebovala drobné na telefon.

Až se díky filmům začnete trochu chytat, je čas přejít na čistou angličtinu. Najděte si něco, co vás bude bavit sledovat - filmy nebo třeba krátké pořady, tentokrát už bez titulků. U nás doma frčí pořady o vaření - Jamie Oliver, mexická kuchyně, těstoviny, americká verze MasterChefa... Na youtube je toho hromada.

Na pořadech tohoto typu si krásně procvičíte a zažijete běžnou řeč. To, jak lidé doopravdy mluví, co říkají, když se zadrhnou... Navíc se naučíte novou várku slovní zásoby - víte třeba, jak se řekne cedník, struhadlo, vrchovatá lžíce a muškátový ořech? Jamie Oliver ano - a já taky.

Zároven se vám vyplatí začít se čtením. Anglicky psané časopisy mnoha témat mají třeba v Tescu, knížky se dají sehnat v mnoha knihkupectvích nebo přes internet - Amazon do ČR zasílá už leta. Vyberte si téma, které vás bude bavit a čtěte. Základní poučka beletrie - slovo, jehož význam v rámci odstavce nevyplyne sám, nebude zas tak důležité. Odolejte nutkání hledat se slovníkem všechno, čemu nerozumíte. Pokud chápete odstavec, můžete to nechat plavat.

Nejlepší na tom je, že se vlastně neučíte. Díváte se na film, vaříte špagety, čtete si knížku - a jazyk vám přechází pod kůži tak nějak sám od sebe. Tím, jak jazyk naposloucháte, se zároven "naučíte" i to, jak má znít a budete mluvit plynule a s lepším přízvukem.

Jen to chce dělat pravidelně - naprostá většina filmů a dalších pořadů v našem počítači je v angličtině. Už dávno ne proto, abychom se ji naučili. Prostě je nám to úplně jedno, v jaké řeči to bude. Přestali jsme vnímat rozdíl.

Dívejte se a čtěte rok, a budete to mít stejně :-)

4 komentářů:

  1. Skvělý nápad učit se podle filmů. Jen bych vynechala Jamie Olivera. Má příšerný akcent a šišlá tak, že musí mít rozkousaný jazyk pomalu jak sekanou, jak si na něj pořád šlape.

    OdpovědětSmazat
  2. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

    OdpovědětSmazat