Searching...
pátek 9. ledna 2015

Proč mít spořící účet


Možná to máte stejně, jako já, a na klasické spoření moc nevěříte. Což je přístup, který má mnohá opodstatnění.

Když jsem byla malá, bylo v naší rodině zvykem, že se dětem k vánocům a k narozeninám ukládala stokoruna na vkladní knížku. Stokoruna tehdy, v osmdesátých letech, nebyla zas tak malá částka. Jenže když se peníze po letech letoucích vybíraly, celková částka byla o dost menší, než moje první opravdová výplata. Hodnotu peněz prostě a jednoduše prožrala inflace.

I dnes vám většina finančních poradců řekne, že spořit na vkladní knížce se ze stejných důvodů prostě nevyplatí.

Spořící účet se ale báječně hodí pro krátkodobá spoření - třeba na vánoční dárky nebo nejbližší dovolenou, a také na průběžné ukládání peněz na pravidelné výdaje, které ale nehradíme každý měsíc. O těch jste si mohli přečíst více už v rozpočtovém článku.

Výhod držení peněz na spořícím účtu je povícero. Většinu z nich získáte bez problémů zdarma, bez ohledu na to, jestli vám tam peníze leží, nebo ne. Dokonce mají i nějaké to úročení vkladů, byť to vás asi neoslní - můj vánoční účet zasílanou pětistovkou měsíčně za celý rok vydělal asi 15 korun :-)

Druhou výhodou je, že peníze najednou nemáte "po ruce" - pokud jejich část hned po výplatě odešlete na spořící účet, nejsou k dispozici na běžné kartě a neutratíte je tak snadno. Ale pokud je budete skutečně potřebovat, jsou pořád k dispozici a lze je použít.

Jako třetí výhodu vidím to, že přesně víte, kolik máte odloženo - a případně i na co. Já používám spořící účet u Airbank, kde se úspory dají rozdělit do virtuálních obálek s nadepsanou cílovou částkou. Peníze tak rozděluji přímo na ty, které jsou na vánoce, na dovolenou, nebo třeba na roční platbu za odpady. K účtu mám klasické elektronické bankovnictví, takže v případě potřeby můžu snadno přerozdělovat, přeposílat - a cokoliv dalšího, co je potřeba.

Přiznávám se bez mučení, že když jsem si spořící účet před rokem zakládala, příliš jsem nevěřila tomu, že ho skutečně budu používat a něco uspořím. Fungovalo to ale lépe, než jsem čekala - narůstající částky na účtu jsou totiž děsně motivující :-)

A co vy, už máte spořící účet? A na co ho používáte?

0 komentářů:

Okomentovat