Searching...
středa 7. ledna 2015

Rajče - neboli Pomodoro technique


Tématem 52 kroků ke změně pro tento týden je prokrastinace. Ačkoliv je to moje velká přítelkyně, naučila jsem se postupem času několik technik pro období, kdy spolu zrovna nemluvíme.

Jednou z těch, které mi opravdu vyhovují, je Pomodoro technique, které přátelsky přzdívám Rajče.

Určitě znáte klasické kuchyňské minutky ve tvaru rajčátka. Právě tu budete k provozování metody potřebovat. I když - vystačíte i s minutkou na mobilu nebo příhodnou aplikací, já používám Tomato timer.

A jak to funguje? Svou práci dělíte do 25 minutových úseků, nebo si na ni prostě vyhradíte přesně 25 minut (záleží na tom, jestli zrovna píšete knihu nebo uklízíte kuchyň). Po těchto 25 minut se plně soustředíte na práci - neděláte nic, co s ní nesouvisí.

Po 25 minutách přichází pauza - pětiminutová. Pokud následně pokračujete v práci, po třech, čtyřech nebo pěti "rajčatech" byste si měli dát delší pauzu - 15-30 minut.

Já sama tuhle metodu používám ve chvíli, kdy chci výrazněji pohnout s něčem, co mě fakt nebaví. Je potřeba uklidit v pracovně? Jedno rajče a konec. Musím vzít naráz celý byt? Jedno rajče na každou místnost.  Je potřeba posekat zahradu? Dvě rajčata a zbytek někdy jindy...

Věřte nebo ne, vědomí, že časová jednotka vyhrazená práci je omezená 25 minutami, je neskutečně motivující a povzbuzující. 25 minut a už na to nemusím ani sáhnout. 25 minut a bude hotovo o značný kus práce víc.

Zkusíte to taky? A máte nějaké vlastní metody, jak zvýšit efektivitu práce?

PS: ve čtvrtek večer se můžete zdarma připojit k praktickému workshopu Pavla Říhy, překladatele knihy 52 kroků ke změně, na téma "90 minut, které navždy změní vaši budoucnost". Já už mám své místo rezervované, protože jsem na Pavlovy metody hrozně zvědavá. Přidáte se taky?

1 komentářů:

  1. Firefox má i aplikaci, která ti zablokuje stránky, které si tam nastavíš. Hodně jsem to používala při bakalářce, prostě se půl hodiny nemáš jak dostat třeba na facebook, aby ses tam zasekla apod.

    OdpovědětVymazat