Searching...
čtvrtek 29. ledna 2015

Šetřit na horší časy? Raději na lepší věci!


Když jsem byla malá, na horší časy se u nás šetřilo vždycky. A asi aby nás vesmír s tou snahou nezklamal, horší časy vždycky přišly...

Možná si říkáte, proč byste měli používát některý z mých šetřících tipů, když od výplaty k výplatě vždycky nějak vyjdete. Je to jednoduché - abyste si z peněz, které už máte, užili více toho, po čem toužíte. Na úkor toho, co vám nebude chybět.

A jak je to s tím šetřením na horší časy? Americký guru domácích financí, Dave Ramsey, radí každé domácnosti začít šetření a splácení dluhů tím, že si vytvoří železnou rezervu 1000 dolarů (tedy aktuálně asi 25.000 Kč). Díky tomu je nikdy nezaskočí nenadálá nutná oprava auta nebo výměna rozbité pračky. To nejsou horší časy, ale věci, se kterými je třeba čas od času počítat.

Na tuto rezervu se sahá jen v případě nutnosti a poté se opět co nejrychleji doplácí do původní výše.

Ale teď k těm lepším věcem!

Máte sny, které si neplníte, protože máte dojem, že jsou mimo váš budget? Výlet do New Yorku, kabelka od návrhářky, dovolená snů na pláži v Karibiku?

Kolik peněz tenhle váš sen stojí? Ne - "moc peněz, na to nemám" - spočítejte to! Jaká je minimální částka, kterou na to opravdu potřebujete?

Pokud budete tenhle sen dál odsouvat s myšlenkou, že je mimo váš rozpočet, možná si ho nikdy nesplníte. Pokud čekáte na časy, kdy budete mít větší plat, možná se s ním dočkáte zase jiných věcí, které váš sen opět odsunou kamsi do nesplnitelna.

Ale když se rozhodnete, že si ho splníte? Jak dlouho budete čekat, než na něj dokážete odložit peníze, které jinak utrácíte zbytečně?

Je cena vašeho snu třeba 10.000 Kč? Pokud v tuhle chvíli nešetříte a prostě vycházíte od výplaty k výplatě, nejspíš byste si ho mohli splnit ještě letos.

Je to 30.000? Do příštího roku to zvládnete i bez většího omezování.

Rozdělte tuhle částku do "měsíčních splátek", zapojte šetřící tipy, které vám sníží výdaje za věci, bez kterých se s klidem obejdete a peníze navíc nastrkejte do obálky s fotkou laboutinek nebo kokosové palmy na vaší vysněné pláži.

Ať se vaše sny začnou opravdu plnit!

Na závěr něco k zamyšlení - čím to je, že spousta lidí zvládá bez větších problémů každý měsíc splácet půjčky, ale už je nanapadne stejnou částku odložit, když je doplatí?

A jaký je váš sen?

1 komentářů:

  1. No hej to je pravda :) Ale ja som ten tip čo si šetrí na niečo a vo chvíli keď mám našetrené sa spýtam: Je mi to ozaj treba? Ako by sa dalo predvídať, danú vec si potom nekúpim a našetrené peniažky sa rozkotúľajú na iné veci :)

    OdpovědětVymazat