Searching...
sobota 17. ledna 2015

Šetřit na jídle? Naplánujte si jídelníček!


Pokud vám slovo jídelníček přinese na mysl leda blafy ve školní jídelně, nejste v tom sami. V domácím plánování jde ale o geniální věc!

Pokud si totiž jeden den v týdnu sednete a sepíšete si, nejlépe se seznamem oblíbených jídel v ruce, jídelníček či rodinné menu na příští týden, strávíte mnohem méně času přemýšlením nad tím, co nakoupit a zároveň se vyhnete plýtvání nespotřebovaným jídlem či přemýšlení, co budete dneska vařit, když je to doma jak u snědeného krámu.

Já osobně si jídla na další týden plánuji přímo do diáře, se seznamem oblíbených jídel v ruce. Diář nosím s sebou v kabelce, takže pokud jdu nakupovat do obchodu, mám ho vždycky při ruce.

Cože? Pokud jdu nakupovat do obchodu? Kam jinam asi?

No, já totiž moc často nakupovat nechodím - do naší oblasti zaváží potraviny Tesco, takže nakupuji většinou od počítače, bez toho, abych vystrčila nos ven. Podobnou službu nabízí v Praze ještě služba Rohlik.cz, s velkou nabídkou farmářských potravin.

Díky tomu totiž využívám dalšího úsporného nákupního triku.

Nákupy objednávám obvykle ve středu, kdy začíná nová letáková akce. V ruce diář s menu do čtvrtka večer a seznam oblíbených jídel.

Nejprve rezervuji termín zavážky na čtvrtek večer nebo pátek dopoledne. Pak se podívám, co je v akci na daný týden - zajímá mě hlavně maso, ryby, mražené zboží a zelenina. Podle toho vybírám ze seznamu jídla, která budu další týden vařit. Zlevnili brokolici - naše dítě ji miluje, po vybalení z fólie vydrží dlouho - bude ve středu k obědu. Kuřata jsou za 50 Kč kilo? Beru hned dvě. V pátek z něj udělám něco rychlého, třeba opečené maso s bramborovou kaší nebo kuře na paprice, ze skeletu dám vařit polévku a v neděli to druhé upeču vcelku s nádivkou.

Tímhle způsobem na celkové částce za nákup nejen značně ušetřím (nákup na týden dokážu pořídit za částku, kterou mě dříve stál nákup na víkend), ale zároveň mám skvělou inspiraci pro to, co ze seznamu oblíbených jídel pro daný týden vybrat. Akce se průběžně střídají, takže se podle nich mění i jídelníček.

Tuhle taktiku můžete samozřejmě zařadit i v případě, že chodíte nakupovat přímo do obchodu. Ideální je si jídelníček naplánovat podle letáku ještě doma - pokud vám nechodí do schránky, najdete je třeba na kupi.cz.

A co vy, prohlížíte letáky před nákupem? Nebo máte na schránce nápis Letáky ne?

1 komentářů:

  1. Tak tohle mě nikdy nenapadlo! Díky !
    Zkusím tvůj trik s letáky. Nikdy jsem na to moc nebyla a skutečně mám na schránce - Letáky NE! :)
    Ale v kombinaci s objednáváním přes net to zní skutečně chytře! Psala jsem na svém blogu, že se chystám začít s plánováním jídelníčku, takže díky za tip!

    OdpovědětVymazat