Searching...
pátek 13. února 2015

52 kroků ke změně - Nejdůležitější věci


Ke změně tohoto týdne se netradičně dostáváme se zpožděním, ale snad to nebude vadit - zrovna tahle je totiž poměrně zásadní.

Ač většinou změny z minulého týdne nehodnotím, tentokrát si poznámku neodpustím - hned v pondělí mě postihly déle trvající obtíže trávícího traktu, takže na to, co jím, jsem se soustředila opravdu důsledně... No, občas si prostě "vesmír" dokáže najít způsob, jak upozornit na to, co je důležité...

Ale teď už ke změně tohoto týdne - k nejdůležitějším věcem.

Leo Babauta říká, že bychom si každý den měli určit jednu nejdůležitější věc, kterou chceme určitě udělat. Pokud jsme v této dovednosti pokročilí nebo máme více drobných úkolů, můžeme toto číslo zvednout na tři.

Tuhle techniku jsem začala praktikovat o něco dříve, neboť jsem ji objevila asi před měsícem na webu zenhabits.cz. Je neskutečně osvobozující, zejména v případě, že potřebujete udělat spoustu drobných věcí a věčně nestíháte - prostě nastavíte priority asplníte přinejmenším to hlavní.

Všimli jste si někdy toho, že když potřebujete udělat něco důležitého, často to tak dlouho odkládáte za další malé úkoly, že se k tomu nakonec vůbec nedostanete? Já to tak občas mám. Jako řešení mi vyhovuje následující strategie - sepsat si denní úkoly na nějaký pěkně vypadající To Do List, vybrat priority, které prostě udělám ze všeho nejdříve - a pak s láskou a pocitem úspěchu škrtat vše, co je hotové. Není malých úkolů :-)

Pomáhá mi taky si uvědomit, že prostě není potřeba stihnout za každou cenu vždycky všechno. Když mám ale splněné úkoly, které jsou pro mě prioritou, můžu se na konci dne i tak cítit úspěšná - to důležité je hotové. A to ostatní - prostě počká na jindy.

Jak se k hromadě úkolů stavíte vy? Používáte seznamy nebo některou z metod vedoucí k větší efektivitě?


2 komentářů:

  1. Já jsem schopná i tu jednu věc odkládat tři dny :-(

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. To já občas ještě dýl... Ale je pravda, že když si někam viditelně nalepím seznam s vyznačeným jedním důležitým úkolem, většinou se ta doba zkrauje :-)

      Vymazat