Searching...
pondělí 16. února 2015

52 kroků ke změně - Ukliďte poličku

Osmý týden, osmá změna. Tentokrát v duchu nenáročného a neodrazujícího úklidu. Kromě samotného návodu na změnu vám dnes prozradím i pár dobrých tipů pro ty, kdo neradi uklízí.

Tak tedy - podle knížky 52 kroků ke změně byste si tento týden měli najít ve svém bytě nebo domě jedno malé místo, které potřebuje uklidit. Poličku, šuplík, rozházený stůl...

Vyhraďte si 10 minut a dejte se do jejího úklidu - sundejte všechno, co v poličce je, a začněte to třídit, vezměte do ruky každou věc. Patří daný kousek do téhle poličky? Zbavte ho prachu a ukliďte ho tam. Je to věc, která patří někam jinam? Vezměte si k ruce krabici, odložte ji tam a na konci desetiminutovky ji uložte na správné místo. Je to něco, co vlastně nechcete či nepotřebujete? Vyhoďte to nebo to dejte někomu, komu se daná věc bude hodit.

Máte v poličce i věci, které sice nepoužíváte, ale schováváte si je pro případ, že by se časem hodily? Leo Babauta radí, abyste je uložili do krabice s datem a schovali někam, kde vám krabice nebude překážet. Co v krabici zůstane i po půl roce, to vyhoďte nebo darujte někomu jinému.

Po deseti minutách uklízení můžete buďto třídění věcí dokončit, pokud se vám chce, a nebo toho nechat a vrátit se k tomu další den. Máte-li uklizeno, můžete se další den vrhnout na jiné místo.

Po skončení celého úkolu se nezapomeňte pokochat pohledem na uklizené místo. Pokud vám někdo vtloukal do hlavy, že úklid nemá smysl, pokud neuklidíte rovnou úplně všechno, pošlete mu pěkné pozdravení a zkuste si zapamatovat, že každý - i malý - krok, má svůj smysl. A díky spoustě malých kroků časem bez stresu a znechucení uklidíte všechno.

A nakonec jeden malý úklidový tip - máte někde hromadu nepořádku, do které se vám vážně nechce? Hromadu časopisů a drobností v konferenčním stolku, kupu dětského prádla nebo šuplík se vším, co by se někdy mohlo hodit? Zahrajte si hru na 10 věcí. Pokaždé, když půjdete kolem (nebo prostě jen jednou či dvakrát denně) vezměte z daného místa přesně 10 věcí a ukliďte je na místo nebo vyhoďte. 10 věcí a pro tuto chvíli máte hotovo.

Hromada se sice bude zmenšovat pomalu a postupně, ale za pár dní bude rozhodně po ní. Když do ní ani nesáhnete, bude tam ještě opravdu dlouho.

Mimochodem - víte o tom, že úklid jde od ruky mnohem lépe, když si k němu pustíte oblíbenou muziku nebo dobrou a energickou směsku? Já ty svoje lovím na Spotify :-)

Přejí příjemné uklízení.

Jak je to s úklidem u vás? Baví vás nebo ho nesnášíte? A máte nějaké triky, jak si ho zpříjemnit?

2 komentářů:

  1. Tak jsem dneska udělala skříňku v koupelně...a spoustu věcí letělo do koše :-)

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Jo, to vždycky :-) Já jsem takhle zase vytřídila krabici věcí, které jsem od někoho dostala a nemám v úmyslu je používat.

      Vymazat