Searching...
pondělí 23. února 2015

52 kroků ke změně - Začněte spořit

Téma 52 kroků ke změně pro tento týden hezky rezonuje s obsahem tohoto blogu, je jím totiž šetření.

Leo Babauta navrhuje následující:
  1. Začněte šetřit. Pořiďte si spořící účet (pokud ho ještě nemáte) a začněte na něj pravidelně zasílat určitou částku, hned po výplatě. Leo doporučuje 50 dolarů, pokud kromě téhle částky splácíte ještě nějaké dluhy. Pokud ne, navrhuje částku navýšit na 100 USD. A nebo víc.
  2. Až našetříte čásku ve výši dvou měsíčních platů jako rezervu pro případ potřeby (třeba když se rozbije auto), zamyslete se nad investováním peněz nad rámec této rezervy. A dělejte to pravidelně.
  3. Nastavte si inkaso nebo trvalý příkaz na všechny platby, které realizujete pravidelně, ať se nemusíte starat o placení účtů.
Pokud vám peníze na spoření nezbývají, Leo Babauta radí nevzdat to, ale podívat se po možnostech, kde ušetřit. Dát si popcorn a film doma v obýváku místo v kině, kávu si uvařit do termohrnku místo zakoupení kelímku v kavárně, půjčit si knížku v knihovně a místo novin a časopisů si počíst na internetu...

Spoustu dalších tipů na to, jak chytře ušetřit dost peněz bez většího omezování najdete i na tomhle blogu pod tagy šetření a budget. Z vlastní zkušenosti můžu říct, že ušetřit se dá i v případě, že váš příjem není aktuálně moc velký, zato výdaje ano. Když víte, jak na to, je to překvapivě jednoduché.

Přeji hodně úspěchů v lepším nakládání s penězi!

A jak to děláte vy? Odkládáte pravidelně? Máte železnou rezervu?

1 komentářů:

  1. Nejlepší je si nastavit i spoření jako trvalý příkaz. Takhle spořím inteligentní částku, aniž bych to nějak "poznal". A zároveň se mi na spořícím kontě pomaloučku vytváří zásoba na nečekané výdaje

    OdpovědětVymazat