Searching...
čtvrtek 19. února 2015

Domácí rozpočet podruhé


Pokud jste se podle mého lednového článku o domácím rozpočtu rozhodli, že si ze svých peněz užijete více, právě teď je čas na další kapitolu o chytrém domácím rozpočtování. Pokud jste zatím nezačali, udělejte to teď - začít se dá kdykoliv :-)

V lednu jsme začínali přípravou jednoduchého rozpočtu a odkládáním peněz na pravidelné výdaje, které ale neplatíme měsíčně. Pokud jste dodrželi mou lednovou radu a zapisovali si jednotlivé výdaje do příslušných kolonek, měli byste už mít reálnou představu o tom, jak moc se vám podařil odhad nákladů v jednotlivých kategoriích.

Jen pro připomenutí - zapisujeme vždy celou skupinu výdajů naráz, tedy např. jedním řádkem potraviny, nikoliv výpisem 10 rohlíků, 3 mléka, 1/2 kila jablek.

Pro další měsíc tedy zkuste upravit budgetovanou částku na jednotlivé položky podle skutečných nákladů. A teď přichází další krok - zkuste se do této částky skutečně vejít. Možná se to ještě nepodaří, reálné stanovení budgetu obvykle trvá 2-3 měsíce. To nevadí, hlavní je si na dodržování budgetu zvyknout.

Pro dodržování rozpočtu platí jednoduchá pravidla:
  1. když je daná "obálka" prázdná, je prázdná. Nelze ji doplňovat z jiných obálek nebo jinak navyšovat.
  2. co na konci měsíce v obálce zbyde, posílá se na úhradu dluhů, splátky kreditek nebo na spořící účet. Nic se nepřevádí, stejně tak není cílem utratit vše do koruny.
V USA lze dokonce pořídit i speciální peněženky s oddělenými přihrádkami na jednotlivé položky rozpočtu a tak si jeho dodržování usnadnit. U nás je zatím neseženete, ale i přesto vám přeju hodně úspěchů v dodržování stanoveného budgetu a hlavně - lepšímu využívání vašich peněz!

A jak to máte vy? Děláte si domácí rozpočet? A dodržujete ho? Jak se vám osvědčila strategie z lednového článku?

0 komentářů:

Okomentovat